Денеска во Собранието ќе се гласа за изборот на новите министри – Слободен печат
ВестиМакедонија

Денеска во Собранието ќе се гласа за изборот на новите министри

На седницата ќе бидат разрешени и претходно најавените досегашни функционери.

Денеска во Собранието ќе се оддржи седница на која ќе треба да се гласа за предлозите за разрешување на членовите на Владата и за изборот на новите министри.

Според веќе познатите одлуки, пратениците ќе гласаат за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хусни Исмаили за култура, Горан Милевски за локална самоуправа, Садула Дураки за политички систем и односи меѓу заедниците и премиерот Зоран Заев за министер за финансии, функција што ќе ја извршува во определен период заедно со функцијата претседател на Владата.

Претходно се очекува Собранието да ги разреши Драган Тевдовски од функцијата министер за финансии, Љупчо Николовски од функцијата министер за земјоделство, Сухејл Фазлиу од функцијата министер за локална самоуправа, Сабдула Дураки од функцијата министер за животна средина, Зоран Шапуриќ од функцијата министер без ресор задолжен за инвестиции и Хазби Лика од функцијата министер без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор.

Премиерот Зоран Заев имињата на новите министри во Владата ги објави во неделата во Валандово, по што предлогот беше доставен до претседателот на Собранието Талат Џафери. Сите кадровски промени во извршната власт, Заев очекува да завршат до крајот на месецов и најави дека очекува со реконструкцијата да биде направена смена и на околу 20 места во централната власт.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close