10 C
Скопје

Денеска се регистрирани 726 нови случаи на ковид-19, а починати се 7 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3 144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 367, Прилеп – 53, Куманово – 34, Неготино – 29, Кавадарци – 26, Битола – 25, Охрид – 23, Крива Паланка – 21, Велес – 18, Тетово – 17, Гевгелија – 14, Гостивар – 12, Кочани -10, Штип и Струга – по 9, Пробиштип – 8, Демир Капија – 7, Струмица, Берово, Крушево, Кратово и Демир Хисар – по 5, Кичево – 4, Свети Николе и Ресен – по 3, Делчево, Виница, Валандово и Богданци – по 2, Македонски Брод – 1.

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од: Скопје – 154, Прилеп – 61, Охрид – 25, Битола – 17, Велес и Струга – по 14, Куманово – 12, Тетово и Гевгелија – по 9, Штип – 7, Гостивар и Струмица – по 6, Делчево – 5, Дебар – 4, Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш – по 3, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово и Валандово – по 2, Неготино, Крушево, Свети Николе, Богданци и Дојран – по 1.

Прочитајте и...  Жална вест: Почина поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77 г, 74 г) и Кичево (71 г, 51 г) , и по 1 пациент од Битола (72 г), Неготино (67 г) и Кавадарци (64 г). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 3 144 тестови преку: ИЈЗ – 623, ЦЈЗ Скопје – 55, Авицена – 233, Биотек – 339, Жан Митрев (Филип Втори) – 178, Систина – 255, Лабораторија Лаор – 141, МАНУ – 0, Судска медицина – 11, ЦЈЗ Битола – 71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 3, ГАК – 0, Синлаб – 54, Ремедика – 43, Лабораторија во болница Козле – 13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1 100, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ „8 Септември“ – 20, лаборатории од странство – 0.

Прочитајте и...  Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Досега во земјата се направени вкупно 526 870 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103 746, бројката на оздравени пациенти е 91 875, на починати е 3 151, а бројот на активни случаи изнесува 8 720.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 367, активни 3930
Куманово 34, активни 312
Тетово 17, активни 300
Прилеп 53, активни 650
Гостивар 12, активни 160
Штип 9, активни 123
Велес 18, активни 261
Битола 25, активни 188
Кавадарци 26, активни 629
Охрид 23, активни 438
Струмица 5, активни 184
Струга 9, активни 185
Кочани 10, активни 81
Кичево 4, активни 69
Неготино 29, активни 244
Гевгелија 14, активни 191
Свети Николе 3, активни 25
Крива Паланка 21, активни 102
Ресен 3, активни 61
Дебар – активни 40
Радовиш – активни 22
Делчево 2 , активни182
Берово 5, активни 30
Пробиштип 8, активни 30
Виница 2, активни 27
Валандово 2, активни 27
Крушево 5, активни 75
Кратово 5, активни 32
Богданци 2, активни 47
Демир Хисар 5 , активни20
Македонски Брод 1, активни 8
Демир Капија 7, активни 39
Македонска Каменица – активни 3
Пехчево – активни 4
Дојран – активни 1

Прочитајте и...  ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар