Денеска се регистрирани 39 нови случаи на ковид-19, нема починати лица

коронавирус, скопје, ковид-19
Графит во Скопје, инспириран од ковид-пандемијата / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19: Тетово – 14, Скопје – 12, Гостивар – 5, Куманово – 4, Кичево – 2, Битола и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од:
Тетово – 6, Скопје, Гостивар и Дебар – по 2.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3839 тестови преку: ИЈЗ – 126, ЦЈЗ Скопје – 36, ЦЈЗ Битола – 52, ЦЈЗ Прилеп – 35, ЦЈЗ Тетово – 22, ЦЈЗ Куманово – 42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8 Септември – 10, Институт за микробиологија – 2, Жан Митрев (Филип Втори) – 63, Авицена – 252, Биотек – 197, Систина – 66, лабораторија Лаор – 338, Синлаб – 29, Ремедика – 18, Плодност – 46, Генеа – 10, Никоб лаб – 559, ВФВ Медикал – 18, Ели Медика – 9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1906.

Досега во земјата се направени вкупно 959 456 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156 124 бројката на оздравени пациенти е 150 307, на починати е 5491, а бројот на активни случаи изнесува 326.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68823, Активни 118
Куманово 8917, Активни 36
Прилеп 8335, Активни 7
Тетово 7391, Активни 94
Битола 6312, Активни 2
Велес 5478, Активни 4
Гостивар 5209, Активни 21
Кавадарци 5156, Активни 1
Охрид 5025, Активни 6
Штип 4964, Активни 3
Струмица 4130, Активни 5
Струга 2986, Активни 5
Кочани 2796, Активни 4
Кичево 2609, Активни 10
Гевгелија 2196, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1526, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1162, Активни 1
Берово 1032, Активни 0
Делчево 974, Активни 1
Дебар 949, Активни 5
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 668, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Видео на денот