17.8 C
Скопје

Денеска се регистрирани 18 нови случаи на ковид-19, а пријавено е 1 починато лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани – 2, Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 1.

Регистрирани се 31 оздравен пациент од: Скопје – 11, Виница – 3, Куманово, Кочани, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Кичево – по 2, Струмица, Крива Паланка и Радовиш – по 1.

Пријавено е 1 починато лице: од Скопје (61г), починато во болнички услови.

Направени се 2411 тестови преку: ИЈЗ – 148, ЦЈЗ Скопје – 49, ЦЈЗ Битола – 50, ЦЈЗ Прилеп – 36, ЦЈЗ Тетово – 21, ЦЈЗ Куманово – 50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8 Септември – 8, Институт за микробиологија – 32, МАНУ – 56, Жан Митрев (Филип Втори) – 158, Авицена – 177, Биотек – 304, Систина – 129, лабораторија Лаор – 226, Синлаб – 19, Ремедика – 81, Плодност – 50, Генеа – 50, Никоб лаб – 202, ВФВ Медикал – 37, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 526.

Досега во земјата се направени вкупно 823 776 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155 487, бројката на оздравени пациенти е 149 582, на починати е 5468, а бројот на активни случаи изнесува 437.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68 600, Активни 208
Куманово 8862, Активни 50
Прилеп 8315, Активни 32
Тетово 7223, Активни 20
Битола 6299, Активни 13
Велес 5469, Активни 2
Гостивар 5180, Активни 15
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5008, Активни 16
Штип 4959, Активни 2
Струмица 4113, Активни 7
Струга 2981, Активни 4
Кочани 2791, Активни 5
Кичево 2570, Активни 20
Гевгелија 2195, Активни 4
Неготино 2184, Активни 4
Свети Николе 1523, Активни 2
Ресен 1234, Активни 1
Крива Паланка 1221, Активни 1
Радовиш 1161, Активни 7
Берово 1029, Активни 1
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 7
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар