23 C
Скопје

Денеска се регистрирани 1056 нови случаи, 25 лица се починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.728 тестирања, а регистрирани се 1056 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 590, Битола – 57, Прилеп – 42, Велес – 36, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Охрид – 30, Тетово – 28, Струмица – 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Струга и Кичево – по 16, Штип, Кочани, Гевгелија и Берово – по 13, Делчево – 9, Свети Николе – 8, Радовиш и Пробиштип – по 7, Кратово – 6, Крива Паланка и Ресен – по 5, Валандово и Демир Капија – по 4, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Пехчево – 1.

Регистрирани се 727 оздравени пациенти од:
Скопје – 457, Прилеп – 58, Куманово – 27, Гевгелија – 26, Гостивар – 22, Тетово и Струмица – по 21, Велес – 17, Штип – 13, Битола и Кочани – по 12, Крива Паланка – 8, Кичево, Ресен и Богданци – по 5, Валандово – 4, Пробиштип – 3, Радовиш, Крушево и Пехчево – по 2, Свети Николе, Неготино, Делчево, Виница и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 – 87 година и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Прилеп и Битола – по 4, од Кавадарци – 3 починати, и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и Охрид.

Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети.

Направени се 3.728 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-13, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-189, Авицена-267, Биотек-461, Систина-311, лабораторија Лаор–195, Синлаб-159, Ремедика-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1452.

Досега во земјата се направени вкупно 595.686 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 53958, активни 7728
Прилеп 6571, активни 920
Куманово 6305, активни 553
Тетово 6031, активни 458
Гостивар 4276, активни 372
Кавадарци 4151, активни 648
Велес 4081, активни 485
Битола 4004, активни 472
Штип 4000, активни 296
Охрид 3841, активни 588
Струмица 3064, активни 259
Струга 2586, активни 172
Кочани 2111, активни 200
Кичево 1896, активни 102
Неготино 1790, активни 427
Гевгелија 1627, активни 311
Свети Николе 1198, активни 71
Крива Паланка 1017, активни 112
Ресен 939, активни 128
Радовиш 838, активни 81
Дебар 819, активни 25
Делчево 812, активни 83
Берово 775, активни 96
Пробиштип 637, активни 68
Виница 564, активни 38
Валандово 465, активни 75
Крушево 409, активни 127
Богданци 375, активни 65
Демир Капија 326, активни 76
Кратово 316, активни 25
Демир Хисар 314, активни 43
Македонски Брод 277, активни 24
Пехчево 206, активни 11
Македонска Каменица 197, активни 5
Дојран 106, активни 9

Поврзани вести

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Остави Коментар