-1 C
Скопје

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 15 ноември.

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божиќен пост)

Гуриј и Самон беа угледни граѓани на Едеса. За време на едно гонење на христијаните, беа изведени пред суд и, бидејќи не сакаа да принесат жртва пред празните идоли, беа фрлени в затвор. Најпосле, им беа отсечени главите. Тоа се случи во 322 година. По некое време пострада и едескиот ѓакон Авив, кој беше фрлен во оган. Сепак, неговите мошти останаа цели, па мајка му ги погреба заедно со моштите на светите Гуриј и Самон. Кога престана гонењето, христијаните подигнаа црква во чест на овие тројца светители. Таму ги сместија и нивните мошти. Овие тројца светители се пројавија како големи чудотворци после нивната смрт.

Божиќните пости почнуваат денеска и ќе траат до 6-ти јануари идната година. Постите се востановени во чест на раѓањето на Исус Христос, а освен телесниот важен е и духовниот пост.
Прочитајте и...  Ранѓеловиќ за „Слободен печат“: Палењето знамиња е одраз на примитивизам

Поврзани вести

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Четвртиот пакет ги исклучи оние од третиот: Од 78.000 приговори за помош од 6.000 денари, прифатени само 2.132!

Соња Кириџиевска

Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Соња Христовска Угриновска

На денешен ден – 16 јануари

Марина Дамческа

Остави Коментар