16 C
Скопје

Денеска се празнува Светол Вторник

Откако слугите на првосвештениците израилски го фатија Исус и Го предадоа на Пилат со барање да биде распнат, а Пилат за да им угоди конечно така и пресуди иако не Му најде вина, Господ пострада со смрт на Крст.

Висеше меѓу двајца разбојници, од кои едниот Го похули а другиот Го прослави, спасувајќи се со ова себеси за живот вечен.

Во оној страшен миг неговите ученици се разбегаа како што Самиот им предрече; освен апостолот Јован Заведеев и мајка Му под Крстот, малку подалеку стоеја и неколку жени коишто последните години Му служеа со своите имоти. Покрај Него тогаш немаше други, освен непријателите и минувачите во неверие.

Евангелието подробно пишува за смртта. Потоа Јосиф од Ариматеја, кој Му беше ученик, се осмели и го побара од Пилат телото за да го погребе. Го положија во еден нов гроб којшто Јосиф го имаше скроено во карпа. Го затворија влезот со камен и заминаа.

За воскресението дознаа во мугрите во неделата, кога оние верни жени појдоа со миризливи масла на гробот за да Го помазаат телото, кое не Го најдоа.

Веста ја прими прва Марија Магдалина и побрза да им јави на апостолите и тие не и поверуваа. Петар и Јован самите се стрчнаа до гробот и го најдоа каменот одвален, а од телото лежеа оставени само повоите. По ова, кога се собраа заедно во куќата, Исус им се јави и разбраа дека воскреснал.

Но им го отвори умот и за да ги разбираат Писмата. Им се јави и на Лука и Клеопа додека одеа во Емаус, но не Го препознаа веднаш. Срцата им гореа на сите.

Поврзани вести

Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј е неработен за сите граѓани

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Крвавите пресметки не запираат – Нетанјаху нареди нови напади, Хамас возвраќа со жестоки ракетирања

Слободен печат

Владaта даде негативно мислење за законот за една изборна единица

Весна Тодоровска

ВИДЕО | Нацев: Земјишните реформи се едни од најкомплексните во секоја држава, кај нас пазарот на приватното земјоделско земјиште е нефункционален

Турција се подготвува да продолжи да купува руско оружје, и покрај предупредувањата на САД

МИА Агенција

Во Франција наскоро ќе прекине носењето на маска на отворен простор

МИА Агенција

Остави Коментар