Денеска на Косово три нови случаи со Ковид-19, вкупно 94 заразени

Од 8 февруари, заклучно со денешниот ден, во лабораторијата на ИШПК се тестирани примероците на вкупно 1.082 лица за кои постоело соменавање дека се заразени со новиот вирус.

Тројца од вкупно 45-мината испитаници кои беа тестирани денеска во Лабораторијата за молекуларна микробилогоја на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) резултираа со позитивни наоди на Ковид-19, со што официјалната бројка на заразени од новиот вирус во Косово достигна до 94, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на ИШПК, двајца од новозаразените се жители на Приштина и еден од село во општина Малишево, во централно Косово.

Трите лица кај кои во денеска е потврдено присуството на вирусот се заразени од контакти со лица кои претходно биле дијагностицирани со коронавирус.

Од 8 февруари, заклучно со денешниот ден, во лабораторијата на ИШПК се тестирани примероците на вкупно 1.082 лица за кои постоело соменавање дека се заразени со новиот вирус.

Прочитајте и...  Вучиќ: Србија останува на европскиот пат, но нема да оди против сојузниците

Министерот за здравство на Косово Арбен Витија вчера објави дека се набавени 7.000 нови тестови за откривање на коронавирусот, а започната е постапката за набавка на уште десет илјади.

Од 13 март, кога беа регистрирани првите две лица заразени од Ковид-19, во Косово се евидентирани еден случај на излечен од заразата и еден починат.

Прочитај повеќе

Масовна тепачка за автобуски линии во Украина, неколку завршија во болница, некои во полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Непочитувањето на мерките ќе се санкционира од надлежните институции

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат

Бран апсења во Хрватска: Паднаа шефот на „Шуми“, функционери од ХДЗ и бизнисмени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховен сè уште нема донесено одлука за одењето во затвор на Јанкулоска

Слободен печат

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат