ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИ ДЕН НА РАДИОТО: Најстариот електронски медиум без кој многу не можат да го замислат животот

Колку пати сте го вртеле копчето на радиото и сте ја барале точно таа фрекфенција, станица или сте посакале да ја слушнете точно таа радио-емисија или музичка програма специфична за некоја радио станица?

Радиото е најстариот електронски медум и денеска го слави својот ден, односно Светскиот ден на радиото. Првиот успешен радио пренос го извел Гиљермо Маркони во 1901 година кога воспоставил бежична прекуокеанска врска.

Иако изгледа дека е најмалку застапен, да не речеме занемарен од страна на печатените медиуми, весници, магазини или пак модерните медиуми како што се интернет сајтови и онлајн изданијата на дневните вести и телевизиските програми, радиото, колку и да звучи тоа чудно е поприсутно отколку што мислиме.

Прочитајте и...  Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Додека го возите автомобилот, многу е веројатно дека за да не ја слушате бучавата од улиците и свирките од колите околу вас вие ќе го засилите звукот на радиото. Седењето во кафулињата и пиењето на кафето често го дополнува звукот на музиката или гласот од радиото во позадина, а за тоа не сте ни свесни.

Радиото е добар пријател кога сме сами, кога работиме бидејќи од нас не бара постојано внимание. Радиото програма е, како што е убавата гарнитура во дневната соба украс на простор, украс на времето во кое внесуваме најразлични тонови на музика радиофонични гласови.

Прочитај повеќе

Во кои случаи коронавирусот може да стане смртоносен?

Слободен печат

„Парни ваљак“ снимија спот и испратија важна порака до фановите! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Коронавирусот им ги расипа плановите: Џенифер Лопез и нејзиниот вереник Алекс Родригез ја одложуваат венчавката!

Слободен печат

Ќерката на трагично настраданиот актер сподели досега необјавено видео од својот татко (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови предупредувања: Еве колку далеку патува коронавирусот по кашлањето или кивањето

Слободен печат

На Џенифер Анистон не ѝ оди онлајн-шопингот: Нарачала готова слика наместо бои (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Викторија и Дејвид Бекам од коронавирусот се кријат во карантин вреден 6,7 милиони евра (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најлошиот можен момент за да молите за внимание – Зошто Британците повторно ги нападнаа Меган и Хари?

Слободен печат

(ВИДЕО+ФОТО) Село во Германија нема ниту еден заболен, жителите веруваат ги штити ветување на предците дадено уште за време на чумата

Слободен печат

Ние можеме да им пренесеме коронавирус на мачките, а дали можат и тие на нас?

Слободен печат

Тесто за пица готово за 10 минути: Станете италијански пица мајстор во вашиот дом!

Слободен печат

ФАНОВИТЕ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Популарниот актер снимен додека ЈА ДАВИ обожавателката! (ВИДЕО)

Слободен печат