Денес сончево, од среда, дождови и ветер

Сончево време/ Фото: МИА

Температурите ќе растат сѐ до среда кога не чекаат локални поројни дождови со грмежи и засилен ветер, а во четврток врнежите ќе бидат краткотрајни и претежно во планините.

Сончево и топло до 37 степени останува времето во Македонија, со мала до умерена локална облачност. Ветрот ќе биде слаб до умерен и ќе дува од север. Минималната температура ќе се движи од 10 до 20 степени, а максималната меѓу 29 и 37 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб претежно северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 35 степени.

Температурите ќе растат сe до среда кога не чекаат локални поројни дождови со грмежи и засилен ветер, а во четврток врнежите ќе бидат краткотрајни и претежно во планините.

Извор: МИА

Видео на денот