Дендиас: Турција да го почитува меѓународното право

Повлекувањето на „Оруч рејс” е позитивен, но прв знак, потребни се многу други опипливи знаци на почитување на меѓународното право, рече министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас по завршувањето на Советот за надворешни прашања на ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина.

-Советот препозна дека повлекувањето на „Оруч Рејс” е позитивен знак, но е прв знак. Турција ќе треба да даде многу други опипливи знаци на почитување на меѓународното право. За прашањето повторно ќе се разговара на Советот на шефови на држави и влади, за да можеме конечно да стигнеме до насоки за европско -турските односи. Се надеваме дека дотогаш Турција ќе даде, повторувам, опипливи знаци на почитување на меѓународното право, порача шефот на грчката дипломатија. 

Прочитајте и...  Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар