Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

Јасно им ставив на знаење на моите израелски соговорници дека турските прекршувања претставуваат опасност за сите земји од нашиот регион, опасност за безбедноста и стабилноста, порача од Израел шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, по средбите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за надворешни работи на Израел Габи Ашкенази, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас рече дека ѝ се заблагодарил на израелската страна за „јасниот став и позиција за турските прекршувања во Источниот Медитеран”, а со домаќините имал можност да поразгоара и за прашањата поврзани со енергетиката, за Источен Медитеран, но и за економската соработка меѓу двете земји.

– Односите на Грција со Изрел се продлабочуваат, се развиваат, истакна Дендиас.

Прочитајте и...  Пандемијата на ковид-19 останува најважен предизвик и во следните месеци

Прочитај повеќе

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат