Дендиас: Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но не под уцени и закани

Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но дијалог во рамките на меѓународното право, а не дијалог под уцени и закани, ниту пак во присуство на турски воени и истражувачки бродови, порача шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас по средбата со неговиот колега од Малта Еварист Бартоло во Министерството за надворешни работи на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Меѓу темите за кои разговарале двајцата министри за надворешни работи била и ситуацијата во Источниот Медитеран, како и во Либија, но и мигрантското прашање.

Бартоло истакна дека она што е потребно е мирно да се решаваат разликите, да се почитува и да надвладува меѓународното правото, „а не правото на џунглата”.

Прочитајте и...  Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Рече дека иако Малта е далеку од Источниот Медитеран, сепак случувањата може да влијаат врз целиот Медитеран, истакна дека се потребни компромиси и меѓусебно почитување, додавајќи дека „компромисот е тежок и болен, но војната е потешка и поболна”.

Поврзани вести

Милошоски обвинува: СДСМ лаже за Законот за заштита од заразни болести

Слободен печат

Не е сјајно: Болниците ни се кнап, а повеќето внатре се на кислородна маска

Рим воведува полициски час поради пандемијата

Илинка Иљоска

АФЕРА го тресе Косово: Од Државната каса исчезнаа 2, 7 милиони додека траеше пауза за ручек

Илинка Иљоска

Чешка со нов црн рекорд: Речиси 15.000 новозаразени, од денеска нови мерки стапуваат на сила

Слободен печат

Вечерњи лист го анализира спорот со Бугарија: „Македонците не постојат, тие се производ на инженерингот на Тито“

Слободен печат

Остави Коментар