Ден после Водици, се појави црниот лебед во Охридско Езеро (ФОТО)

Оваа убава птица во седумдесеттите години од минатиот век ја имало во езерото, но поради човечка негрижа подоцна исчезнала.

Во водите на Охридското езеро деновиве може повторно да се забалежи црниот лебед.

Црниот лебед во 2016 беше подарок на лајанс клубот „Лихнидос“ и зоолошката градина од Белград. Белградската Зоолошка градина подари два црни лебеди кои мораше да поминат триесетдневен карантин под надзор на овластен ветеринарен инспектор, но само еден од нив, женката Лилит, успеа да се адаптира на новата средина.

Фото: Фејсбук

И покрај тоа, извесно време по пуштањето во водите на Охридското езеро, женката Лилит исчезна. Годинава, ден по Водици, црниот лебед повторно може да се забележи во езерото.

Фото: Фејсбук

Оваа убава птица во седумдесеттите години од минатиот век ја имало во езерото, но поради човечка негрижа подоцна исчезнала.

Фото: Фејсбук
Прочитајте и...  Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Прочитај повеќе

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Словенија апелира до граѓаните да бидат внимателни кога патуваат во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

четири − два =

Прочитај повеќе

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат