Демонстрантите си заминуваат, не дочекаа Вучиќ да излезе од РТС - Слободен печат

Демонстрантите си заминуваат, не дочекаа Вучиќ да излезе од РТС

Иако беше најавено дека демонстрантите ќе го чекаат излегувањето на српскиот претседател од српскиот национален сервис РТС, луѓето кои стоеја пред зградата на телевизијата во Белград почнале да си заминуваат, пренесува „Н1“.

Организаторите на протестот „Еден од пет милиони“ и граѓаните се собраа пред зградата на РТС, поради најавеното гостување на Александар Вучиќ во емисија, и рекоа дека сакаат да му постават неколку прашања, но по иницијалните мали инциденти, изгледа дека ситуацијата во главниот град на Србија е смирена.

Според информациите од локалните медиуми, за време на протестите и контрапротестите имало мали инциденти, кога двете собрани групи тргнале една кон друга и биле забележани мали турканици и дофрлања, но полицијата не дозволила ескалација на состојбата. Станува збор за две групи, една која скандирала против лидерот на српската опозиција Драган Ѓилас, а други против Вучиќ.

 

Прочитајте и...  ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО КАНБЕРА: Предупредување за пожар во близина на австралискиот главен град

Прочитај повеќе

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат

Брегу: Одливот на „мозоци” е најголем предизвик за Западен Балкан

Слободен печат

Нема причина за ризик или паника за корона вирус во државава

Слободен печат

Нетанјаху денеска формално е обвинет за корупција

Слободен печат

Камбовски: Политиката треба да ја наведне главата пред правото

Весна Тодоровска

Остави Коментар

fifteen − six =

Прочитај повеќе

Герберих: Од интерес на Европа е да ги вклучи земјите од Западен Балкан во ЕУ

Слободен печат

Брнс: Политичките партии да ги надминат интересите за Законот за јавното обвинителство

Слободен печат

Обрадовиќ: Вучиќ и Ѓукановиќ „режираат“ инциденти во Црна Гора за да го свртат вниманието на јавноста

Слободен печат

МВР го откри идентитетот на сопственикот и администраторот на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Гончарук: Со владината програма Украина за пет години ќе ги исполни критериумите за членство во ЕУ

Слободен печат

ВО ЖИВО: Француската полиција се судри со пожарникарите при демонстрации во Париз

Слободен печат