Демонстрантите лавовски им се спротиставија на безбедносните сили во Ирак (ВИДЕО)

Една необична ситуација на антивладините протести во Ирак го заобиколи светот. Имено, маж одучил да го прошета својот лав на протестите против владата во Ирак. На снимката објавена од британски „Индепендент“, може да се забележи дека лавот е преврзан со знамето на земјата од Блискиот исток, додека неговиот „сопсвеник“ го шета со ланец.

Лавот кратко го повлече човекот кој го шета кон на мала група на луѓе, а потоа може да се забележи како неговиот „газда“ клечи до него и го гали.

Не е познато каде точно е снимена оваа необична ситуација, но во текот на минатиот месец имаше голема бројка на насилни протести во главниот град Багдад, но и во јужните провинции на земјата.

Прочитајте и...  Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Најмалку 320 лица загинаа досега, додека илјадници се повредени, откако демонстрантите се судираа со безбедносните сили.

Четири лица се убиени и повеќе од 65 повредени во судирите на демонстрантите и ирачките безбедносни сили, кои се обидуваат да ги потиснат се до нивниот централен камп во Багдад, рекоа полициски извори.

Прочитај повеќе

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат

Голем шумски пожар беснее на планината Стогово

Слободен печат