Демонстрантите испратија порака: Влезот на РТС обоен во „Пинк” боја

На редовните саботни протести во Белград на „1 од 5 милиoни”, кои влeгуваат во деветиот месец, граѓаните го обоија влезот на зградата на РТС во розова „Пинк” боја, порачувајќи со тоа дека српскиот Јавен сервис почнал да „потсетува на една друга телевизија, блиска до владејачкиот режим.”

Како што јави дописникот на МИА од Белград, граѓаните движејќи се на протестната поворка бараа „бојкот” на престојните избори.

Веќе денеска, Драган Ѓилас, претседател на Партијата за слобода и правда (ССП) во авторскиот текст во Политика оцени дека е неопходен бојкот на изборите затоа што не може да се прифати дека „ненормалноста во која живееме е нешто нормално”.

-Отпор на лудилото во кое живееме. Кога луѓето престануваат да бидат шиканирани поради нивното мислење, кога нема да ги уценуваат, кога Србија ќе може да ги слушне оние што мислат поинаку, тогаш ќе зборуваме за избори, кажа Ѓилас.

Прочитајте и...  Гејтс: САД мора да воведат карантин

Според него, „до тогаш избори во Србија-нема и затоа не можеме да учествуваме во нешто што не постои”.

-Оние кои продолжуваат да не навредуваат и потценуваат, ги потсетувам на стихот на познатата песна кој гласи: Кој не ја слуша бурата, ќе ја слушне олујата. А во Србија, станува мрачно. Ептен, наведе Ѓилас.

Во врска со бојкотот на престојните избори се огласи и поранешниот српски премиер и лидер на Нова старанка (НОВА), Зоран Живковиќ, кој изјави за Блиц дека неговата партија „ќе има кампања за изборните услови”, повикувајќи ги партиите и здруженијата кои веќе се изјаснија за бојкот, да се борат заедно во кампањата за изборни услови, додавајќи дека му се „гади” од актуелната власт.

-Ова не значи дека нема да се приклучиме на бојкотот во моментот на распишување на изборите, но можеби во наредните неколку месеци може да се стори нешто, да се оди на избори и да се има добар резулт, рече Живковиќ.

Прочитајте и...  Утре и задутре неколку улици во Скопје без струја

Тој кажа дека претседателот Александар Вучиќ не може да се победи бидејќи не се работи за претседателски избори, но „можеме да му направиме на Вучиќ она што му го направивме на (Слободан) Милошевиќ и ова да биде прва фаза од неговото соборување”.

Во врска со претстојните избори денеска се огласија и од власта.

Министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, кој ја предводи работната група за соработка со ОБСЕ за изборниот процес, изјави денеска за ТВ Прва дека Србија, како одговорна држава, сака да го подобри изборниот процес, но не сака да експериментира и да го примени она што не постои во светот

-Важно е граѓаните да имаат чиста, транспарентна кампања во која ќе можат да ги остварат своите права, рече Стефановиќ, додавајќи дека е важно на граѓаните да им се обезбедат најдобри услови.

Прочитајте и...  Познатата американска новинарка почина од коронавирус: Цел месец се бореше со болеста, па ја загуби битката

-Сè што можеме да промениме за кратко време, да ги подобриме изборните услови, ние тоа ќе го сториме, рече Стефановиќ.

Тој оцени дека владата сака да има чист и регуларен изборен процес, но некои луѓе не можат да постигнат добар резултат, поради што бараат алиби да не излезат на гласање.

На прашањето дали ќе ги исполни барањата на опозицијата, тој изјави дека во Србија „се разговара за се”.

-Ние сме заинтересирани за подобрување на изборниот процес, повеќе години се занимаваме со тоа, им излегуваме во пресрет на граѓаните, сакаме да имаат подобар изборен процес, рече Стефановиќ.

Прочитај повеќе

Познатата американска новинарка почина од коронавирус: Цел месец се бореше со болеста, па ја загуби битката

Слободен печат

Македонските граѓани сместени во карантин во хотелот „Цар Самоил“ во Банско (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзиот воз стана болница: Вака Французите ги префрлаат заразените од коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Над Италија се надвисна нова опасност – Заразата не стивнува, населението сега стравува од глад

Слободен печат

Заев: Подобро да стиснеме заби два месеци за секој да има приход, отколку да се доведе во прашање генералната исплата на платите

Слободен печат

Студентка од Струмица која се вратила од Германија станала мета на невкусни коментари иако била во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп во Калифорнија испратил расипани респиратори: Гувернерот во очај, повлече радикален потег (ВИДЕО)

Слободен печат

Тажно: Најстариот човек на светот, својот 112 роденден го прослави сам, во изолација

Слободен печат

И да изгубиш паричник нема кој да го најде (ВИДЕО)

Шеста жртва од коронавирусот во Хрватска: Бројот на заразени се искачи на 713

Слободен печат

Властите во САД го следат движењето на Американците како дел од мерките за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Можен втор бран од епидемијата на коронавирусот: Кина е внимателна, Пекинг е најзагрозен

Слободен печат