28.8 C
Скопје

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар реагираше на информациите дека екипа на Брзата помош била запрена во извршување на својата работа, за време на протестот пред српското Собрание.

Тој побара итна реакција од надлежните државни органи со цел да им се овозможи на сите здравствени работници непречено да ја извршуваат својата работа.

– Барам итна реакција од сите надлежни државни органи да ги санкционираат сите оние кои неовластено ги кршат основните човекови права и само од причини што ним им се познати, не дозволуваат Брза помош да превезува пациенти низ улиците на Белград, истакна Лончар во писмена изјава.

Поврзани вести

Дел од село Драчево утре без струја

Слободен печат

САД: Нови санкции против Русија поради Навални

Слободен печат

Телото на „белгискиот Рамбо“ најден во парк

Авион на „Рајанер” полета од Тулуз без сите патници

Слободен печат

Нова валута излегува на пазарот

Слободен печат

Москва: Околу 150 цркви добиле закани со бомба

Слободен печат

Остави Коментар