Демонстрации во Ирак против новиот мандатар за владата

Алави (66), поранешен ирачки министер за телекомуникации, вчера за мандатарот го определија спротивставените политички групи, по повеќемесечни преговори што овозможија излез од ќорсокакот.

Антивладините демонстранти во Ирак синоќа демонстрираа заради номинацијата на Мохамед Алави за мандатар за состав на новата ирачка Влада и со тоа го зголемија бројот на предизвици што тој ќе мора да ги совлада со цел да ја реши повеќемесечната криза во земјата.

Синоќа се појавија нови поделби меѓу демонстрантите и приврзаниците на политичарот и шиитски имам Муктад ал-Садр, кој првично застана зад граѓанскиот бунт, а сега почна да се врти кон политчката елита бидејќи таа за мандатар го избра Алави, кого тој го поддржува.

Ал-Садр на приврзаниците меѓу демонстрантите во Багдад и на југот од земјата синоќа им изјави да ги одблокираат патиштата и да го овозможат нормалниот живот, со што го предизвика гневот на насобраните кои сметаат дека со ваквиот став тој ги издал.

Прочитајте и...  Најнови податоци од светот поврзани со смртоносниот коронавирус

Алави (66), поранешен ирачки министер за телекомуникации, вчера за мандатарот го определија спротивставените политички групи, по повеќемесечни преговори што овозможија излез од ќорсокакот.

Стотици студенти на собири во Багдад и на југот од Ирак, меѓутоа, изразија противење на номинацијата на Алави. Демонстрантите на мостовите и приодите околу плоштадот Тахрир закачија слики на Алави пречкртани со големата буква „икс”(Х).

– Не го сакаме Алави бидејќи тој е член на партија избран од повеќе партии. Ние сакаме независен кандидат, рече Хади Сафир, еден од багдадските демонстранти.

Други демонстранти, пак, имаа малку подипломатски став, наведувајќи дека ќе сочекаат да видат како Алави ќе ги исполни ветувањата за одржување вонредни извори.

Бунтот на Ирачаните почна на 1 октомври кога илјадници лица излегоа на улиците, критикувајќи ја раширената корупција, лошите јавни служби и недостигот од работни места. Тие бараат темелни реформи на ирачкиот политички систем. нонредни избори и повлекување на владечката елита.

Прочитајте и...  Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат