Демонстрации во Бејрут по големата експлозија: Полицијата со солзавец и водени топови ја растеруваше толпата (ВИДЕО)

Во Бејрут синоќа повторно се одржаа протести против владата, овојпат и заради големата експлозија во главниот либански град која одзема многу животи и остави уште повеќе луѓе повредени.

Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Демонстрантите се собраа блиску до парламентот каде се судрија со силите за безбедност, при што полицијата во повеќе наврати употреби солзавец и водени топови за да ја растера толпата.

При протестите биле запалени неколку помали пожари и со камења ги гаѓале полицајците. Либанските државни медиуми пренесуваат дека неколку луѓе се повредени за време на протестот.

Многу од демонстрантите сметаат дека невниманието на владата довело до експлозијата во пристаништето на Бејрут.

Прочитајте и...  Барање до ЕУ: Три земји-членки на Унијата со предлог за економска помош за Белорусија
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER
Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Притоа оставка поднесе либанската амбасадорка во Јордан и пратеникот Марван Хамадех.

„На страна експлозијата, знаеме дека овде кризата е сериозна и вклучува историска одговорноста на сегашните лидери“, им рече претседателот на Франција, Емануел Макрон откако вчера пристигна во либанската престолнина.

Макрон пристигна во Бејрут, луѓето го влечат и го молат да ги спаси од власта во Либан (ВИДЕО)

Луѓето на улиците го повикуваа да им помогне да се „ослободат од сегашната власт“, но и од проиранската шиитска група која е дел од владејачката структура.

Прочитајте и...  Германците бараат ЕУ да најде спас за бегалците, илјадници излегоа на протест (ФОТО+ВИДЕО)
Либанците побараа од Макрон да ги спаси од корумпираната власт/ 6. август 2020/ Фото: EPA-EFE/Thibault Camus / POOL MAXPPP OUT

„Претседателе Макрон, ослободете не од Хезболах“, побараа Либанците.

Во црна вратоврска, симбол на жалење и опкружен со телохранители, Макрон вети дека ќе испрати дополнителна медицинска и останата помош за Либан, а еден човек му возврати дека се надева дека „помошта ќе ја добијат луѓето, а не корумпираните власти“.

Анти-владини протести во Бејрут / 6 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Либан се соочува со распадната економија, домашни банки во криза, валута во слободен пад, долговите се трупаат, а Макрон на незадоволните луѓе исто така им рече дека „го разбира нивниот бес“ и дека „нема на режимот да му даде бланко чек“.

Прочитај повеќе

Експертите за инцидентот во Ѓорче Петров: Говорот на омраза е последица на „пумпањето“ национализам

Слободен печат

Ахмети на средба со американската амбасадорка Брнс

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира малолетниците од ковид-19

Слободен печат

Митаракис: Одговорните за пожарот во Мориа ќе се соочат со грчката правда, затвор па протерување

МИА Агенција

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат