Демонстрации на националистите и десничарите против Зеленски во Киев

Илјадници крајни украински десничари и националисти демонстрираа на улиците во Киев против претседателот Володимир Зеленски и неговиот мировен план за источна Украина, пренесуваат светските медиуми.

Како што јавува агенцијата АП, полицијата ги распоредила силите на клучните пунктови во градот, додека 10.000 демонстранти минувале под украинските жолто-сини знамиња, одбележувајќи го на тој начин Денот на одбраната на татковината.

Зеленски порано денеска ги повика учесниците во демонстрациите да не предизвикуваат насилство и ги предупреди на потенцијални провокации оние кои сакаат да предизвикаат хаос.

Демонстрациите ги предводеа луѓе облечени во црна облека и со бели маски, кои носеле бакли и извикувале „Слава за Украина“, „Нема капитулација“.

Учесниците во конфликтот на исток во Украина со проруските сепаратисти, во кои починале најмалку 13.000 луѓе, барале од Зеленски да не ја повлекува војската од тој регион, да не дозволи одржување на локални избори и да не амнестира проруски сепаратисти, што се делови од порано договорениот мировен план кој украинскиот претседател настојува да го оживее.

Прочитајте и...  Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат

Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Слободен печат

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат