Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Вечерва ќе дебатираат Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс, поранешнот потпретседател Џо Бајден, сенаторките Елизабет Ворен и Ејми Клобучар, милијардерите Том Стајер и Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на Њујорк, како и Пит Бутиџич, негов колега од Саут Бент, Индијана.

Седум кандидати за демократската претседателска номинација вечерва ќе имаат дебата во Чарлстон, Јужна Каролина. Изборите во оваа сојузна држава ќе се одржат во сабота.

Во трката се уште има многу кандидати, што е необично за демократските прелиминарни избори до оваа фаза, во споредба со минатите изборни циклуси, кога остануват двајца или тројца фаворити.

Вечерва ќе дебатираат Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс, поранешнот потпретседател Џо Бајден, сенаторките Елизабет Ворен и Ејми Клобучар, милијардерите Том Стајер и Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на Њујорк, како и Пит Бутиџич, негов колега од Саут Бент, Индијана.

Сандерс има предност по победата во Невада изминатиов викенд. Тој води и според бројот на делегати, потребни за да се избере противкандидатот на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп на изборите во ноември.

Прочитајте и...  Министерот за здравство на Израел заразен со коронавирусот

Оваа позиција го става Сандерс како потенцијална цел на напади од страна на другите кандидати, иако јавните анкети покажуваат дека фокусот во Јужна Каролина би можел да се сврти кон Бајден.

Анкетите, исто така, покажуваат евентуална можност и за Стајер, кој се очекува да добие најголема поддршка досега.

Инаку, карктеристично за изборите на демократски претседателски кандидат во Јужна Каролина, е тоа што тие се целосно отворени и секој може да дојде и уфрли гласачко ливче, па дури и членовите на Републиканската партија.

Прочитај повеќе

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат