Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Вечерва ќе дебатираат Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс, поранешнот потпретседател Џо Бајден, сенаторките Елизабет Ворен и Ејми Клобучар, милијардерите Том Стајер и Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на Њујорк, како и Пит Бутиџич, негов колега од Саут Бент, Индијана.

Седум кандидати за демократската претседателска номинација вечерва ќе имаат дебата во Чарлстон, Јужна Каролина. Изборите во оваа сојузна држава ќе се одржат во сабота.

Во трката се уште има многу кандидати, што е необично за демократските прелиминарни избори до оваа фаза, во споредба со минатите изборни циклуси, кога остануват двајца или тројца фаворити.

Вечерва ќе дебатираат Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс, поранешнот потпретседател Џо Бајден, сенаторките Елизабет Ворен и Ејми Клобучар, милијардерите Том Стајер и Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на Њујорк, како и Пит Бутиџич, негов колега од Саут Бент, Индијана.

Сандерс има предност по победата во Невада изминатиов викенд. Тој води и според бројот на делегати, потребни за да се избере противкандидатот на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп на изборите во ноември.

Прочитајте и...  Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Оваа позиција го става Сандерс како потенцијална цел на напади од страна на другите кандидати, иако јавните анкети покажуваат дека фокусот во Јужна Каролина би можел да се сврти кон Бајден.

Анкетите, исто така, покажуваат евентуална можност и за Стајер, кој се очекува да добие најголема поддршка досега.

Инаку, карктеристично за изборите на демократски претседателски кандидат во Јужна Каролина, е тоа што тие се целосно отворени и секој може да дојде и уфрли гласачко ливче, па дури и членовите на Републиканската партија.

Прочитај повеќе

Бислимоски: Подготвени сме за грејната сезона, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6 часот

Слободен печат

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.

Отворен првиот плоштад за велосипеди во Скопје

Слободен печат

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

СП.

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

СП.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија бележи рекорден јавен долг поради Ковид-19

Слободен печат

Илон Маск пак распали по Бил Гејтс: Сите умираат, никој од моите нема да се вакцинира!

Марина Дамческа

Дебар и Центар Жупа утре ќе останат седум часа без вода

Слободен печат

Повредените војници се надвор од животна опасност, моментално траат прегледите и снимањата

Слободен печат

Автократијата во Србија e значително зајакната, според индексот на либерална демократија:

Слободен печат

Повеќе нема изговори за кучињата да се шетаат во паркови за деца