Демократскиот фронт во Црна Гора го напушта Комитетот за изборни реформи

Претседателството на Демократскиот фронт донесе одлука тој сојуз трајно да го напушти Комитетот надлежен за сеопфатна изборна реформа и дека Страхиња Булајиќ, Бранка Бошњак и Предраг Булатовиќ треба да поднесат оставка од членството во тоа тело.

Како што соопшти ДФ, одлуката била донесена врз основа на фактот дека Демократската партија на социјалистите досега не сакале дијалог и дека лошите изборни закони во суштина се менуваат преку овој Комитет.

– Потврда за тоа се потрошените 10 месеци без дијалог и, паралелно со тоа, работата во рамките на парламентарното мнозинство во соработка со невладини организации и претставници на академската заедница, кои дефинираа еднострани решенија, наведуваат од ДФ.

Прочитајте и...  Италија бара 60.000 доброволци - ќе го надгледуваат држењето дистанца меѓу луѓето

Прочитај повеќе

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат