Демократскиот фронт во Црна Гора го напушта Комитетот за изборни реформи – Слободен печат
ВестиРегион

Демократскиот фронт во Црна Гора го напушта Комитетот за изборни реформи

Претседателството на Демократскиот фронт донесе одлука тој сојуз трајно да го напушти Комитетот надлежен за сеопфатна изборна реформа и дека Страхиња Булајиќ, Бранка Бошњак и Предраг Булатовиќ треба да поднесат оставка од членството во тоа тело.

Како што соопшти ДФ, одлуката била донесена врз основа на фактот дека Демократската партија на социјалистите досега не сакале дијалог и дека лошите изборни закони во суштина се менуваат преку овој Комитет.

– Потврда за тоа се потрошените 10 месеци без дијалог и, паралелно со тоа, работата во рамките на парламентарното мнозинство во соработка со невладини организации и претставници на академската заедница, кои дефинираа еднострани решенија, наведуваат од ДФ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close