ДЕМОКРАТИТЕ ОБВИНУВААТ: Трамп „збесна“ на состанокот за Сирија и нема план за справување со Исламска држава

Членови на демократската партија во САД тврдат дека американскиот претседател Доналд Трамп „збеснал“ на состанокот во Белата куќа, организиран поради случувањата во Сирија, објави британски „Индепендент“.

На пресконференција одржана веднаш по состанокот, лидерот на малцинството во Сенатот Чак Шумер, кој е демократ од Њујорк, рече дека претседателот го претворил состанокот во „силен и горчлив напад“ кон спикерката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси.

– Трамп ги навредуваше сите, а особено спикерката Пелоси. Тој ја нарече политичарка од трета класа. Ова не беше дијалог, ова беше еден вид на личен напад. Претседателот не беше фокусиран на фактите, особено на оние факти за тоа како да се запре Исламска држава – рече Шумер.

Прочитајте и...  Индустриското производство во САД на 11-годишниот минимум

Лидерот на мнозинството Стени Хојер рече дека демократите биле „длабоко навредени“ од коментарите на претседателот и излегле од состанокот.

Пелоси откри дека Белата куќа откажала класифициран брифинг кој бил закажан за денес околу последните настани во Сирија. Таа додаде дека откажувањето на состанокот не им дозволува на членовите на Конгресот да дознаат за „опасната ситуација“ предизвикана од претседателот Трамп со повлекувањето на трупите од регионот.

Брзо по состанокот, на социјалните мрежи се појави писмо кое наводно американскиот претседател Доналд Трамп на 9 октомври, на денот на почетокот на турската акција во североисточна Сирија, му го испратил на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој во ова писмо го предупредува Ердоган, велејќи дека доколку ситуацијата во Сирија не биде решена на хуман начин, тој во историјата ќе биде запаметен како ѓавол.

Прочитајте и...  Се зголемува бројот на изолирани и на заразени функционери

На почетокот на краткото писмо, што на Твитер го објави новинарката на Фокс, Триш Реган, американскиот претседател на својот турски колега наводно му предлага да постигне „добар договор”.

Кратко пред состанокот, американскиот Дом на претставници убедливо изгласа резолуција за осуда на одлуката за повлекување на американските сили од северниот дел на Сирија, поддржана од двете партии. Резолуцијата исто така вели дека Турција треба да ги прекине сите воени дејствија во Сирија.

Прочитајте и...  Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Прочитај повеќе

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат

Богојевски: Ако Мицкоски бега од 5 јули тогаш не треба да се чека на него, злоупотреба на МВР со крајна цел одложување на избори (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

МИА Агенција

Пукање во Сент Луис: Погодени четворица полицајци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проф. д-р Живковиќ: Ќе се кандидирам за ректор – УКИМ е заробен од внатре и политиките ги водат тројца луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

Во првиот квартал 9.075 слободни работни места, најбарани услужните дејности и продажбата

МИА Агенција

Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Романскиот премиер и четворица министри парично казнети за неносење маски

Слободен печат

Промоција на „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ на Томислав Османли

Слободен печат

Ѓоргова: Цените на стоматолошките услуги неминовно ќе растат (ВИДЕО)

Слободен печат