Демократите ги објавија обвиненијата против Трамп: Ќе се случи ли негово отповикување?

Комитетот за правда на Претставничкиот дом во САД, со мнозинство демократи, ги објави обвиненијата против претседателот Доналд Трамп. Ова е клучен потег што води кон гласањето на недоверба (импичмент) против него.

Првата статија објавена од шефот на Комитетот, Јери Надлер, тој го обвинува Трамп за злоупотреба на моќ. додека во втора статија вели дека американскиот лидер ја попречувал работата на Конгресот.

Се вели дека Претседателот од политичка причина ја држел во заложност помошта кон Украина.

Ако Комитетот за правда на Претставничкиот дом гласа за да се одобрат обвиненијата, тогаш тие ќе се предадат на Долниот дом за целосно гласање.

Од друга страна ако обвиненијата се одобрат од Преставничкиот дом, која е контролирана од демократите, ќе се одвива судење во рамки на гласање за недоверба на Трамп во Сенатот. Тоа можеби може да се случи на почетокот на јануари.

Прочитајте и...  САД запленија милиони долари од криптовалутни налози на екстремистички организации

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат