Демаркус Казнс е најмалерозниот кошаркар во НБА

Лос Анџелес лејкерс иако не успеа да го улови „капиталецот“ Каваи Ленард во летниот преоден рок, како замена го ангажираше ол стар центарот Демаркус Казнс. „Езерцата“ потпишаа едногодишен договор со Казнс вреден 3.5 милиони евра но се чини дека центарот нема да одигра ниту една минута за новиот тим и сезоната за него заврши уште пред да започне.

Имено, за време на индивидуалните подготовки во Лас Вегас, Казнс ги повреди врстените лигаменти на коленото, повреда која бара итна операција и рехабилитација која трае најмалку седум месеци .

Ова е втора тешка повреда за Казнс во последните две години, откако претходно ја повреди Ахиловата тетива, и тоа се двете најтешки повреди за еден спортист.

Прочитајте и...  Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

– Ова се пеколни години за Демаркус. Се надевав дека конечно ќе биде здрав и подготвен за настап. Повредите се составен дел од спортот, но тука зборуваме за човек кој мора да се бори со двете најтешки повреди за еден кошаркар, Ахиловата тетива и предните вкрстени лигаменти на коленото и тоа во последните две-три години. Ова е тежок удар не само за него туку и за лејкерси – шокиран е Стив Кер, тренерот кој минатата година го тренираше Казнс.

Прочитај повеќе

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат