Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Романскиот претседател Клаус Јоханис за утре свика седница на Врховниот совет за одбрана, на која ќе се разговара за борбата против коронавирусот, додавајќи дека „работите брзо се менуваат во последните денови во однос на новите случаи, регистрирани во Европа”.

Ниту еден случај со сомнеж за заразеност со коронавирус досега не е регистриран позитивно во Романија, изјави романскиот заменик министер за здравство Андерј Бачу.

– Нема случај со позитивен тест за коронавирус во Романија. Досега има само негативни резултати на тестирањата – нагласи Бачу.

Романскиот претседател Клаус Јоханис за утре свика седница на Врховниот совет за одбрана, на која ќе се разговара за борбата против коронавирусот, додавајќи дека „работите брзо се менуваат во последните денови во однос на новите случаи, регистрирани во Европа”.

Претходно, локалната телевизија Реалитатеа плус, повикувајќи се на медицински извори, објави дека во Романија е потврден првиот случај на коронавирус кај едно лице кое пред три недели се вратило од Италија и тоа моментно се наоѓа во карантин во болницата за инфективни болести „Матеј Балс” во Букурешт.

Прочитајте и...  И денеска забрана за движење од 16 часот

Прочитај повеќе

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат

Вчера потврдени 5 нови случаи на Ковид-19 во Косово, вкупно 145 заразени

Слободен печат

Сончево време со температура до 17 степени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Дивјаци

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат