Делта сојот: Најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот

Unsplash
Фото: Unsplash

Делта сојот е најбрзата, најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот со која се соочи светот, тврдат вирусолозите и епидемиолозите.

Вакцините и понатаму нудат многу силна заштита во одбраната од тешки инфекции и хоспитализации предизвикани од која било верзија на коронавирус, а оние кои се изложени на најголем ризик сè уште не се вакцинирани, според десет водечки експерти за ковид – 10, пренесува Ројтерс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Health Organization (@who)


Главната грижа за делта сојот, кој беше идентификуван за прв пат во Индија, не е тоа што луѓето имаат потешки симптоми, туку дека многу полесно се шири од личност до личност, со што се зголемуваат бројот на инфекции и хоспитализации кај невакцинираните.

Постојат сè поголем доказ дека е способен да зарази се поголем број на целосно вакцинирани лица, за разлика од претходните верзии, и постои загриженост дека тие можат да го шират вирусот понатаму, тврдат овие експерти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Health Organization (@who)


Најголемиот ризик за светот во моментот е делта сојот, истакнал микробиологот Шерон Пикок, кој ги предводи британските напори за редослед на геномот на варијантите на коронавирусите, нарекувајќи го сојот Делта „најтрајната и најбрзата варијанта досега“.

Вирусите постојано се развиваат преку мутации и се појавуваат нови варијанти кои понекогаш се поопасни од првичните.

Јавното здравство на Англија во петокот објави дека од вкупно 3.692 хоспитализирани лица во Велика Британија со варијанта делта, 58,3% од нив биле невакцинирани, а 22,8% биле целосно вакцинирани.

Во Сингапур, каде делото е најчеста варијанта, владините претставници во петокот објавија дека три четвртини од случаите на коронавирус се регистрирани кај вакцинирани лица, иако ниту еден не бил сериозно болен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Health Organization (@who)


Израелските здравствени власти изјавиле дека 60 проценти од случаите во моментов хоспитализирани од ковид -19 се всушност вакцинирани лица.

Во Соединетите Држави, кои регистрирале повеќе случаи на инфекција на коските и смрт од која било друга земја, варијантата делта сочинува околу 83 проценти од новите инфекции.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Health Organization (@who)


Студија во Кина откри дека луѓето заразени со делта сојот носат 1000 пати повеќе вируси во носот во споредба со сојот „Вухан“, кој за првпат беше идентификуван во тој кинески град во 2019 година по кој го доби и името.

Вие всушност може да лачите повеќе вируси и затоа е повеќе пренослив. Тоа сè уште се истражува, рече Паун

Видео на денот