7 C
Скопје

Дел од дневниот ред за 25. седница на Владата: Закони од финансиска и економска сфера, предлог-програма за поддршка на печатени медиуми за 2020 година

Измени и дополнувања на законите за вршење на сметководствени работи, за едношалтерски систем и за Македонската банка за поддршка на развојот, се само дел од точките што ќе ги разгледа Владата на денешната редовна 25 седница.

Како што соопшти владината прес-служба, на седницата ќе се утврдува и Предлог-законот за развој, производство и промет на воени стоки, а ќе биде разгледана и Информацијата за спроведување на Стратегијата за развој на женското претприемништво во Република Северна Македонија 2019 – 2023 година.

На усвојување ќе биде ставена и Предлог-програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2020 година.

Предвидено е седницата да се одржи во 12 часот, преку видео-конференциска врска, а за заклучоците и одлуките Владата ќе информира со соопштение.

Прочитајте и...  Земјотрес од 3,4 степени го погоди Крагуевац

Поврзани вести

Продолжува трендот на релативно висок број на новозаболени од Ковид-19 во Косово

Слободен печат

Собраниска комисија за здравство: Се расчистува патот за одобрение за ставање во промет на вакцините против ковид-19

Слободен печат

Русија му испраќа 24 милиони дози од својата вакцина на Мексико

Слободен печат

Турската и грчката делегација во Истанбул ја одржаа 61-та рунда технички преговори

Слободен печат

Средба на Заев со амбасадорката Галовеј: НАТО членството нека биде охрабрување за британските инвеститори да инвестираат во С. Македонија

Слободен печат

САД ќе ги надоместат четирите изгубени години во борбата против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар