Декларација за заедничка соработка на зелените партии од Западен Балкан

Оваа иницијатива, како што соопштија од партијата започнала пред една година во рамките на Зелената Балканска мрежа и е автентична, односно потекнува од самите зелени партии од целиот регион и е многу поразлична од она што често се среќава во државите на Западен Балкан, а тоа е меѓународните претставници да доаѓаат и да укажуваат дека треба заедно да соработуваат.

– Темите на кои ние заедно ќе работиме и во иднина се оние зелени теми, заштитата на животната средина и климата, унапредувањето на човековите права, социјална правда, борба против корупцијата и организираниот криминал, владеење на правото и се разбира евроинтеграциските процеси на државите на Западен Балкан, пишува во партиското соопштение.

Од ДОМ додаваат дека ова е за заеднички цели, затоа што загадувањето на водата и воздухот не познаваат граници, исто како што и корупцијата и организираниот криминал не познаваат граници.

– Затоа борбата против корупцијата, заштитата на животната средина, на нашите преубави природни богатства мора да биде заедничка бидејќи така ќе биде ефикасна и ќе пружи навистина стабилност, сигурност и просперитет и квалитетен живот на граѓаните од Западен Балкан, велат од ДОМ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот