Децата од Лисиче и натаму ќе учат во руинираното училиште

Министерството за образование донесе Одлука за поништување на постапката со која требаше да се доврши започнатата градба на ОУ Димитар Македонски во скопската населба Лисиче.

Ваквата одлука наиде на револт кај родителите кои секојдневно ги праќаат своите деца во стариот и руиниран објект на училиштето кое е изградено уште во далечната 64-та година. Тие побарале одговор од ресорното министерство за да дознаат која е причината поради ваквата долука, при што го добиле следниов одговор:

– Постапката за избор на компанија за ДОВРШУВАЊЕ НА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ ЗА ИЗГРАДБА на објектот на ОУ Димитар Македонски е поништена поради тоа што пристигнатите понуди ја надминаа проценетата вредност на инвестицијата. Информацијата е проследена до Влада од каде очекуваме согласност за повторно објавување на постапка за јавна набавка за избор на компанија која ќе ги доврши градежните активности – стои во дописот од МО.

Прочитајте и...  СЗО: Бројот на смртни случаи може да достигне два милиона пред успешна вакцина

За потсетување, обид за изградба на нова училишна зграда имаше уште во градоначалничкиот мандат на Ивица Коневски, кога пред последните локални избори во 2017 година, беше најавен почеток  на изградбата. Но соработката со тогашниот изведувач беше прекината, во февруари 2019 година поради, како што велат од општината, непочитување на договорот, по што се распиша нов тендер. Крајниот рок за доставување на понудите беше 11 септември. Рокот на важност на понудите е 90 дена, а договорот ќе има времетраење од 16 месеци. Критериум за договор е најниската цена.

Во разговор со еден од родителите добивме информација дека веќе следната недела се очекува да се состане Советот на родители, при што ќе се разговара токму на оваа тема. Тие се многу разочарани од ваквата одлука, иако се уште не е одлучено, се разгледува опцијата за бојкот на наставата со цел да се изврши притисок врз надлежните институции.

Прочитајте и...  Заев за субвенционирањето на плати по етничка основа: Граѓаните се еднакви, еднаквоста мора да биде застапена

Инаку, „Слободен печат“ пред повеќе од еден месец објави сторија токму за ова училиште и во какви субстандардни услови се одвива наставата.

Руинирани училници, секојдневие за учениците од ОУ „Димитар Македонски“ од Лисиче (ГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат