Децата до две години не смеат да носат маска за лице, постои опасност од задушување

Додека многу владини службеници и медицински експерти советуваат луѓето да носат маски за лице кога излегуваат надвор за да спречат ширење на коронавирусот, педијатрите велат дека тоа може да биде штетно за бебињата.

Британскиот Центар за контрола и превенција на болести соопшти дека новороденчињата имаат мали дишни патишта, така што маската може да направи повеќе штета отколку корист, а лекарите предупредуваат дека може да предизвика задушување.

Децата под двегодишна возраст никогаш не треба да носат маски заради ризикот од случајно задушување, рекле неонатолозите. Тие објаснуваат дека децата имаат мошне мали дишни патишта и немаат доволно сила да реагираат и да го спречат задушувањето во случај маската за лице да им оневозможи нормално дишење.

Прочитајте и...  Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Со мислењето на лекарите се согласува и Центарот за контрола и превенција на болести.

– Ткаенините за покривање на лицето не смеат да се ставаат на децата под двегодишна возраст, на лицата кои имаат проблеми со дишењето или е во несвест, како и на лицата кои не можат да ги тргнат маските од лицето без помош од други луѓе – пишува на официјалната веб-страница на ЦДЦ.

Лекарите советуваат дека, ако треба да излезете надвор со вашето бебе, поставете ги ќебенце лесно преку седиштето на автомобилот или носачот, но никако преку бебето.Н: Децата до две години не смеат да носат маска за лице, постои опасност од задушување

 

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски