Деца помлади од пет години носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло

Децата помлади од пет години можат да носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло, отколку заразените пациенти и нешто повозрасните деца, покажа истражување во Чикаго.

– Нашите анализи сугерираат дека децата помлади од пет години со благи до умерени облици на болеста Ковид – 19 имаат голема количина на РСН во својот назофаринкс, во споредба со постарите деца и возрасните – наведоа истражувачите во студијата објавена во магазинот „JAMA Pediatrics“.

Најмладите може да бидат главните кои го пренесуваат Ковид-19 во општата популација.

Авторите во известувањето навеле дека иако нивните наоди не докажале дека децата заразени со Ковид-19, заразни, други педијатриски студии откриле поврзаност помеѓу присуството на повисока нуклеинска киселина и способностите култивација на вирусот.

Прочитајте и...  13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Студијата е спроведена помеѓу 23 март и 27 април, а ја водел доктор Тејлер Халд од детската болница Ан и Роберт Х. Лури во Чикаго.

145 пациенти биле поделени во три различни групи според возраста: 48 возрасни, потоа од 18 до 65 гоини, 51 дете на возраст од 5 до 17 години и 46 деца помлади од 5 години.

Прочитај повеќе

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат