28.8 C
Скопје

Деца помлади од пет години носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло

Децата помлади од пет години можат да носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло, отколку заразените пациенти и нешто повозрасните деца, покажа истражување во Чикаго.

– Нашите анализи сугерираат дека децата помлади од пет години со благи до умерени облици на болеста Ковид – 19 имаат голема количина на РСН во својот назофаринкс, во споредба со постарите деца и возрасните – наведоа истражувачите во студијата објавена во магазинот „JAMA Pediatrics“.

Најмладите може да бидат главните кои го пренесуваат Ковид-19 во општата популација.

Авторите во известувањето навеле дека иако нивните наоди не докажале дека децата заразени со Ковид-19, заразни, други педијатриски студии откриле поврзаност помеѓу присуството на повисока нуклеинска киселина и способностите култивација на вирусот.

Студијата е спроведена помеѓу 23 март и 27 април, а ја водел доктор Тејлер Халд од детската болница Ан и Роберт Х. Лури во Чикаго.

145 пациенти биле поделени во три различни групи според возраста: 48 возрасни, потоа од 18 до 65 гоини, 51 дете на возраст од 5 до 17 години и 46 деца помлади од 5 години.

Поврзани вести

Слатко од малинки: подеднакво е корисно како свежите плодови

Слободен печат

Запознајте го Алекс, момчето што со насмевка ги освојува Скопјани и нивните мисли

Ана Голејшка

Oслабнете лесно: Овошје кое невидливо го забрзува метаболизмот

Слободен печат

Паднаа првите забрани: со вакцина „АстраЗенека“ не може на концерт од Брус Спрингстин

Слободен печат

Moите 1+5: По избор на Ана Стојановска – „Боречки клуб“

Слободен Печат

ФОТО | На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар