Деца од Скопје ја воодушевија публиката на Фестивалот за глума на ученици во Словенија

Децата се ученици во основното училиште Ацо Шопов, а по покана на училиштето Леон Штукер, учествуваа на фестивалот и ја изведоа драмата „Моја тајна”.

Ученици од скопската општина Бутел, ја воодушевија публиката настапувајќи на фестивалот за глума на ученици во Словенија.

Децата се ученици во основното училиште Ацо Шопов, а по покана на училиштето Леон Штукер, учествуваа на фестивалот и ја изведоа драмата „Моја тајна”. Учениците покрај глума, учествуваа и во спортски натпревари каде што освоија прво место и добија посебни пофалници за во три дисциплини.

Тие по успешниот настан беа и на свечен прием, кој Амбасадата на Северна Македонија го приреди специјално за нив. Учениците на Амбасадорката Сузана Зеленковска и дадоа рачно изработени подароци.

Престојот на петте ученици во Словенија финансиски го поддржа Општина Бутел.

Прочитајте и...  Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Прочитај повеќе

Австралија развива спреј за нос во борбата со ковид-19

Слободен печат

Навални се опоравува побрзо од очекуваното, тврдат неговите соработници

Слободен печат

За Лукашенко Макрон е незрел политичар

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Трамп платил само 750 долари данок за 2016 и 2017

Слободен печат

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Соња Христовска Угриновска

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат