Дебранец на нива пронашол експлозивна направа

Дебранец кој извршувал градежни работи на земјоделска површна во негова сопственост  во селото Тараник, пронашол експлозивна направа, минофрлачка граната од Втората светска војна.

– Лицето С.М.(33) од Дебар, завчера пријави дека при изведување градежни работи во нива, во селото Тараник, пронашол експлозивна направа – минофрлачка граната од Втора светска војна. Од овластено лице од Дирекцијата за заштита и спасување преземени се безбедносни мерки за подигнување на гранатата, изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Тој информира дека Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „насилство”, до надлежното Јавно обвинителство поднесло кривична пријава против Р.А.(39) од Дебар.

Додаде дека лицето Р.А. на осми овој месец во угостителски објект лоциран на улицата „8 Септември” во Дебар почнал со вознемирување, вербална расправија и закани кон присутните гости, а потоа почнал да крши чаши и да фрла со други предмети кон вработените.

Прочитајте и...  Филипче: Двајца анестезиолози заминуваат од „8 Септември“, чекаме информации од Србија и Косово за да препорачаме мерки (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

До темел изгоре куќа на старица од Крива Паланка

Слободен печат

Бремена жена во шести месец се породила сама дома, родила мртов плод

Слободен печат

Претепан лекар од Тетово!

Слободен печат

Скопјанец починал откако го каснало стршлен

Слободен печат

Жител од село Дорфулија настрада од гром

Слободен печат

Се запали куќа во Охрид, повреден 25-годишен охриѓанец

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Автомобил удрил во мопед, повреден малолетник

Во светиниколско загина овчар од удар на гром

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август

Брачен пар од Добридол починале во ист ден

Слободен печат

Украдени милион евра од куќа во Нерези

Слободен печат

Сообраќајка кај кичевското село Колари, едно лице тешко повредено

Слободен печат