Дебата за Преспанскиот договор и научените лекции во МНР

Панел дебата насловена „Договорот од Преспа – научените лекции за време на дипломатските преговори и меѓународната перспектива” ќе биде одржана денеска во Министерството за надворешни работи.

Дебатата се одржува во рамки на Регионалната школа за дипломатија 2019 „Градење мостови преку решавање на конфликти во балканските држави”, што од 6 до 9 октомври ја организираат МНР и Фондацијата „Фридрих Еберт” – Скопје со поддршка од Федералната Канцеларија за надворешни работи во Германија.

На дебатата ќе се обратат шефот на дипломатијата Никола Димитров, евроамбасадорот Самуел Жбогар и професорката Марилена Копа од Универзитетот во Атина и поранешен член на Европскиот Парламент.

Учесници на Регионалната школа за дипломатија се претставници на земјите од регионот, односно од земјите што го сочинуваат т.н. Берлински процес, како и претставници од невладиниот сектор. Регионалната школа за дипломатија 2019 претставува можност да се разговара за прашања што се битни за регионалната соработка, посебно младинската компонента на таа соработка. Тие прашања претставуваат позитивен предизвик за натамошното градење на мостови со цел надминување на предизвиците помеѓу земјите од регионот, зајакнување на улогата на граѓанското општество и на интензивирање на комуникацијата со државните институции. Во повеќе тематски панел-дискусии, ќе дискутираат бројни европски и национални експерти, како и креатори на политики, истражувачи и претставници од невладини организации.

Прочитајте и...  Агенција за филм: Сметало некому или не, работиме транспарентно, правно и праведно и така и ќе продолжиме

Прочитај повеќе

Заев: Во следниот мандат обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните за подобар економски стандард (ВИДЕО)

Насилни протести во Етиопија: Најмалку 239 лица загинаа, а 3.500 се уапсени

Слободен печат

Симулација на гласачкиот процес во организација на ДИК: Надлежните сметаат дека има услови безбедно гласање (ФОТО)

Михаило Донев

Шекеринска од Центар Жупа: Инвестициите во инфраструктурата го подобруваат квалитетот на живот на граѓаните

Слободен печат

Седум новозаболени од Ковид 19 во Куманово, сите од познати кластери

Слободен печат

Без струја повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија ќе затвора плажи за да го спречи ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски од Гевгелија: Дојде време да ги поразиме СДСМ

МИА Агенција

30% пониска закупнина на угостителските објекти за време на КОВИД-19!

Слободен печат

Вучиќ се премисли за полицискиот час: Синоќа бевме сведоци на најбруталното политичко насилство во последниве години

Слободен печат

Меркел: Отворање на првите поглавја со Македонија и Албанија оваа година

МИА Агенција

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

МИА Агенција