Дебата за можностите и придобивките од јавно-приватното партнерство – Слободен печат
ВестиЕкономија

Дебата за можностите и придобивките од јавно-приватното партнерство

Целта е запознавање за можностите и придобивките што ги нуди јавно-приватното партнерство.

„Јавно-приватно партнерство како економски модел за инвестирање” е тема на дебата што денеска ќе се одржи во Скопје.

Целта е запознавање за можностите и придобивките што ги нуди јавно-приватното партнерство.

Фокусот на настанот ќе биде на законската рамка на јавно-приватното партнерство, моделите што се применуваат во Република Северна Македонија, разработка на примери на јавно-приватно партнерство во Република Северна Македонија, предности и предизвици на овој модел и препораки за тоа дали и како да се применува оваа алатка за финансирање.

Целта на овој настан е да се отвори процес на дијалог помеѓу сите релевантни и заинтересирани страни, како и подобро запознавање на јавноста за предизвиците и можностите што ги нуди јавно-приватното партнерство како модел, за досегашната пракса и искуства, а поттикнати од примената на овој модел во меѓународни рамки.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close