Дебакл на германските тајни служби во Авганистан

Германска војска во Авганистан фото МИА

Очигледно, германската тајна служба БНД ја процени ситуацијата во Авганистан целосно погрешно. Поради лошата интелигенција, сега се случува драма на аеродромот во Кабул. И опозицијата дома има многу нелагодни прашања.

Кога Бруно Кал, шефот на разузнавачката служба БНД, се појави пред пратениците пред неколку дена за да им објасни што се случило во Авганистан, многумина ја напуштија седницата зачудени. Како што рекоа, Кал призна дека БНД воопшто не сметала дека Талибанците ќе одат пеш до центарот на Кабул и ќе ја преземат власта толку лесно.

БНД, германски сервис што работи во странство, претрпе драматичен пораз во Авганистан, ставајќи ја владата на Ангела Меркел во непријатна позиција. Бидејќи, уште во јуни, шефот на дипломатијата, Хајко Мас, во парламентот ја отфрли можноста „Талибанците да ја преземат власта за неколку недели“. Се претпоставува дека неговата прогноза се базирала на проценките на германските тајни служби.

Федералната влада редовно добива информации за општата безбедносна состојба од БНД, Службата за внатрешна безбедност и воената тајна служба МАД. Но, очигледно сите тие, пред БНД, целосно го занемарија фактот дека по повлекувањето на странските војници од Авганистан, германските граѓани и авганистанските соработници толку брзо ќе се најдат во најголема опасност.

Во прилог на тоа зборуваат избрзаните мерки за спасување на аеродромот во Кабул. Сега и владата и БНД се изложени на серија критични прашања и решенија од опозицијата – само еден месец пред изборите во Германија.

Малку луѓе на терен

Герхард Конрад, поранешен висок агент на БНД, вели дека тајните служби мора да имаат бројни соработници на терен, што, како што рече, најверојатно не било случај во Авганистан. „Мора да ги знаат движењата на противниците, Талибанците. Тие исто така мора да ги знаат силите, намерите на владата “, рече Конрад за јавниот сервис АРД.

Пратеникот од левата страна Андре Хан претпоставува дека Германците се потпирале на информации од американските служби. „БНД целосно потфрли во сопственото знаење“, вели Хан за ДВ. „Зошто воопшто ни е потребна таква разузнавачка служба?

Њујорк тајмс, повикувајќи се на неименувани извори, објави дека американските служби предупредиле во јули за можна брза победа на Талибанците. Засега нема официјална потврда за тие информации.

Како Талибанците успеаја да ја преземат власта во еден момент? Ова е и прашањето на експертот за Авганистан, Јан Келер, чии експертски проценки беа побарани во Комисијата за надворешна политика на германскиот парламент. „Брзата победа на Талибанците беше големо изненадување за добро поврзаните авганистански и хуманитарни организации кои дејствуваа таму со децении.

Тој има можно објаснување за „ненадејната смрт на режимот“ на претседателот Ашраф Гани, кој избега во странство: пад на моралот на авганистанската армија. Таа очигледно, претпоставува овој професор, немала доверба во сопствената влада, па се предала. Келер верува дека такво нешто можело да се предвиди, но дека брзината со која се случило била „особено драматична“.

Канцелар како сведок?

Келер смета дека владата во Берлин и Бундесверот немаше многу простор за акција тоа, како што вели, е запечатено во Вашингтон кога поранешниот претседател Доналд Трамп започна преговори директно со Талибанците.

„Талибанците сигурно го сфатија тоа како капитулација“, убеден е Келер. Тој ја исклучува можноста сојузниците на Американците, вклучително и Германија, воопшто да биле прашани за мислење. И тогаш повлекувањето на американските војници беше забрзано со одлука на претседателот Џо Бајден.

За БНД и канцеларијата, анализата на направените грешки штотуку започна, а новата свиканост на Бундестагот по парламентарните избори на 26 септември сигурно ќе се занимава со тоа. Можеби во форма на парламентарна анкетна комисија. Тогаш Ангела Меркел сигурно ќе треба да сведочи, бидејќи БНД потпаѓа под јурисдикција на Канцеларијата.

Таа потоа ќе сведочи како пензионер – се повлекува од политиката по изборите – но ќе мора да ја преземе одговорноста за евентуалното закажување тајни служби во Авганистан за време на нејзиниот мандат.

Автор: Marsel Firstenau

Преземено од Дојче Веле.Ср

Видео на денот