Деандре Ејтон има 133 милиони причини да се пресели во Индијана

Деандре Ејтон во досегашната НБА кариера го носеше дресот на Феникс/фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

Центарот на Феникс санс, Деандре Ејтон, кариерата ќе ја продолжи во Источната конференција и тоа во екипата на Индијана пејсерс.

Како што пренесува новинарот Адријан Војнаровски, Индијана пејсерс и Деандре Ејтон договориле четиригодишна соработка со која центарот ќе заработи 133 милиони долари.

Ејтон по елиминацијата на Феникс во плеј-офот во НБА лигата, одлучи да си замине од Феникс бидејќи „сонцата“ одбија да му понудат максимален договор. Но, бидејќи Ејтон е ограничено слободен агент, Феникс има 48 часа да ја израмнат понудата на Индијана или центарот ќе се пресели во Источната конференција.

Видео на денот