Де Брујне: Осум милиони се бакшиш во Англија

Фудбалерот на Манчестер сити изјави дека не чувствува притисок откако пазарната вредност му порасна.

Кевин де Брујне во 2014 година за сума од 22 милиони евра од Волфсбург премина во Челси, а една ипол година подоцна е продаден на Манчестер сити за 76 милиони евра. Моментната пазарна вредност на белгилскиот репрезентативец изнесува 150 милиони евра.

– Тие суми не ме интересираат, не се мој проблем. Велат дека притисокот автоматски се зголемуива но јас не мислам на тоа. Можам добро да се носам со сето тоа – истакна Де Брујне во интервју за „Сократес“ притоа додавајќи дека е среќен во Сити и дека иако ретко добиваше шанса за настап во Челси, сепак извлекол поуки.

– Без разлика на тоа што малку играв во Челси, тоа беше добро школо за мене. Секојдневната соработка со врвни фудбалери ми помогна да напредувам. Можеби не играв толку често бидејќи тогаш вредев осум наместо 50 милиони евра. За мене осум милиони евра е сериозна сума, но во светот на фудбалот, а посебно во Англија, таа сума е како бакшиш.

Прочитајте и...  Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Прочитај повеќе

Шалке ги моли навивачите да не си ги бараат парите за сезонските билети

Слободен печат

Садио Мане човекот со големо срце: Тешкото детство го направи одличен фудбалер и уште подобар човек (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид го следеше примерот на Барселона, им ги намали платите на фудбалерите

Слободен печат

Допингот нема да помине неказнето ниту за време на кризата

Слободен печат

Колку вредат најдобрите фудбалери, историско понижување за Меси и Роналдо

Слободен печат

Пуч во Барселона, претседателот Бартомеу ги брка непослушниците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујо Мајсторе без влакна на јазикот: Во фудбалот како да се перат пари

Слободен печат

Дракслер ја откачи девојката по 10 години и во карантин е со секс бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Слободен печат

УФЦ најде дупка во законот и ја откри локацијата каде ќе се одржуваат борбите

Слободен печат

Италијански олимпиец почина од коронавирус

Слободен печат

Лисабонските „лавови“ со нов договор за Ристовски!?

Слободен печат