Дармањин: Пожарот во катедралата во Нант не е подметнат, туку случаен

– Во оваа фаза од истрагата нема индикации дека пожарот во катедралата од 15-от век во Нант, во  западниот дел на Франција, бил намерно подметнат, изјави денеска францускиот министер за финансии, Жералд Дармањин.

-Во овој момент нема индикации дека станува збор за кривично дело. Покрената е истрага. Веројатно е случаен, рече Дармањин пред пратениците, пренесоа британските медиуми.

Во пожарот што избувна во саботата утрото во катедралата Сен Пјер-е-Сен Пол од 15 век, беа уништени витражите и оргулите.

Прочитајте и...  Собранието го одбележа октомври - светски месец за борба против ракот на дојката

Поврзани вести

Јовески: Има многу отворени прашања за судења онлајн, моментално нема законски основи

Слободен печат

Рама не го премисли ни Вархеји, „спорниот” изборен законик ќе се прегласува в четврток

Илинка Иљоска

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Слободен печат

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Илинка Иљоска

ВИДЕО+ФОТО: Протест на Синдикатот на полицијата – Бараат враќање на професионализмот и подобри услови

Алек Стојковски

Црн вторник за Албанија, 7 починати и нови 284 заразени од коронавирус

Илинка Иљоска

Остави Коментар