Данскиот десничар Палудан повторно го провоцираше муслиманското население - Слободен печат

Данскиот десничар Палудан повторно го провоцираше муслиманското население

Лидерот на данската екстремна десничарска партија „Цврста Насока“, Расмус Палудан, предизвика тензии откако ја запали и ја фрли светата книга на муслиманите, Куранот, вчера во муслиманската населба Норебро во Копенхаген.

Палудан беше брзо отстранет од страна на полицијата

Муслиманското население остро реагираше на провокацијата со фрлање камења кон полицијата и запалување контејнери додека полицијата употребуваше солзавец кон нив.

Расмус Палуден исто така го запали Куранот на 22 март годинава како знак на протест додека муслиманите ја вршеа петочната молитва пред данскиот парламент.

 

Прочитајте и...  Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Прочитај повеќе

СЗО оцени дена заканата од корона вирусот е „висока“ на меѓународно ниво

Слободен печат

Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Слободен печат

Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Слободен Печат

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Стефанова

Слободен печат

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат

Деловната страна на Коби Брајант: Го пренесе „мамба менталитетот“ и во бизнисот

Слободен печат

Остави Коментар

two × 4 =

Прочитај повеќе

Кина ја надмина Русија во производството на оружје и воена опрема

Слободен Печат

Поради коронавирусот 800 кинески работници нема да се вратат во Црна Гора

Слободен Печат

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Слободен Печат

Обвинителката Стефанова „ја закопа“ Катица Јанева

Слободен печат

Прв смртен случај од коронавирусот во Пекинг

Слободен Печат

Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат