Данска: Полицијата уапсила пијани и дрогирани лица кои возеле електрични тротинети

Полицијата во Копенхаген уапсила 28 лица кои возеле електричен тротинет под дејство на алкохол или дрога, пренесуваат тамошните медиуми.

За време на изминатиов викенд 24 лица биле уапсени за возење електричен тротинет под дејство на алкохол, додека другите четворица беа приведени бидејќи биле под влијание на наркотици.

Информацијата за апсењето беше објавена на Твитер, поради тоа што во главниот град на Данска ова не бил прв случај кога лица под дејство на алкохол или дрога се возеле на електрични тротинети, објави „Би-би-си“.

Корисниците што возат тротинети под дејство на наркотици или алкохол, мора да платат парична казна од 274 евра.

Прочитајте и...  Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Прочитај повеќе

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат

СЗО: Бројот на смртни случаи може да достигне два милиона пред успешна вакцина

Слободен печат