Данска издаде дозвола за гасоводот Северен тек 2

Компанијата „Северен тек 2“, со седиште во Швајцарија, објави дека ги добила сите потребни дозволи од земјите низ чии територијални води минува истоимениот гасовод, вклучително и дозволата за работа на гасоводот во Данска.

Данската агенција за енергетика (ДЕА) објави дека издала лиценца за работа на таа компанија за гасоводот „Северен тек 2“ под одредени услови поврзани со безбедно работење.

– Пуштањето во употреба може да се изврши само откако барем една од двете цевки на гасоводот го мине тестот, добие потврда и кога ќе се исполнат релевантните услови содржани во градежната и оперативната дозвола”, информира данскиот регулатор.

Компанијата „Северен тек 2“, која е оператор на проектот на овој гасовод, наведува дека во моментот се разгледуваат различни можности за продолжување на поставување цевки.

Прочитајте и...  „Ју-Ес-Еј Тудеј“ јавно го поддржа Џо Бајден за претседател на САД: Не гласајте за Трамп, не е соодветен за позицијата

До денес се завршени 93 проценти од гасоводот „Северен тек 2“ што од Русија минува преку дното на Балтичкото Море до Германија. Изградбата беше запрена на крајот на 2019 година, кога швајцарската компанија за поставување цевки „Олсис“ ја прекина работата поради санкции од САД.

Поврзани вести

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Остави Коментар