-4.2 C
Скопје

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија

Европската комисија се сомнева за почеток на преговорите оваа година

Данска и Холандија се двете држави кои го поддржуваат бугарското вето за пристапните преговори на Македонија, пишува бугарскиот весник „24 часа“, повикувајќи се на дипломатски извори.

Изворот на весникот тврди дека дури и да нема спорни прашања за Македонија, за преговарачката рамка за Албанија нема воопшто поддршка.

Претходно и пратеникот Антонијо Милошоски објави дека Бугарија не е сама и има најмалку две земји-членки кои се согласни за блокирање на пристапните преговори за Македонија.

Инаку на средбата на ниво на амасадори во Брисел, Бугарија не само што ја блокирала преговарачката рамка за Македонија, туку и заклучоците за земјата, по што германското претседателство за запрело расправата, бидејќи немало консензус.

Прочитајте и...  СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ: Нема настава доколку не им се исполнат барањата

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар