8 C
Скопје

Данева: АКМИС-от не дозволува објективно оценување на судиите

Реформите во правосудството ги имаме на хартија, но не и целосно во практика, сметаат дел од претставниците на невладиниот сектор кои, преку Блупринт-групата, ја оценија реализацијата на Стратегијата за реформи 2017-2022.

Универзитетската професорка Ана Павловска Данева ги поздрави властите што успеале да усвојат клучни закони од областа на правосудството, за кои беше потребно и двотретинско мнозинство во Собранието, но воедно и ги критикуваше поради непреземањето мерки и активности што не зависат од самите закони.

-Стратегијата предвиде нови објекти за Управниот суд и Вишиот управен суд. Ова не е реализирано, иако се очекува да се случи што поскоро. Исто така се уште постојат обвинителства кои физички се во иста зграда со судовите и ова е проблем што мора да се надмине, а реализацијата не е ниту на почеток, вели Данева.

Прочитајте и...  Бујар Османи води Твитер политика на своја рака?

Таа порача дека, иако е ветено, досега не е поништен Законот за лустрација, а се осврна и на т.н. прочистување во правосудството.

-Тешко дека ќе може да се спроведе најновата методологија за оценување на судиите, особено врз основа на квалитативните критериуми. Постојниот АКМИС не ги содржи сите неопходни податоци, а кога би ги имал би се отстранила субјективноста при оценувањето, заклучи професорката Павловска Данева.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар