Дали знаете зошто Австралија се натпреварува на Евровизија?

Многумина се прашуваат зошто Австралија учествува на европското музичко натпреварување – Избор на песна за Евровизија. Географски тоа нема никаква смисла, но има објаснување. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Имено, Евровизија е едно од најгледаните музички шоуа во Австралија. Дури 12 отсто од вкупната гледаност доаѓа од оваа прекуокеанска земја, па организаторите сметале … Продолжи со читање Дали знаете зошто Австралија се натпреварува на Евровизија?