Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Досега вирусот не е најден во примероци на амнионска течност или мајчино млеко. Жените со COVID-19 можат да дојат ако сакаат, напиша министерот за здравство, Венко Филипче на совјотр Фејсбук профил.

Родилките треба:
• Да практикуваат респираторна хигиена за време на доењето така што ќе носат маска таму каде ги има на располагање;
• Да ги мијат рацете пред и после допирање на бебето;
• Рутински да ги чистат и дезинфицираат површините што ги допреле.

Блискиот контакт и рано започнатото ексклузивно доење му овозможува на бебето да напредува.

Досега вирусот не е најден во примероци на амнионска течност или мајчино млеко. Жените со COVID-19 можат да дојат ако…

Publiée par Венко Филипче sur Lundi 6 avril 2020

 

Прочитајте и...  Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Прочитај повеќе

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Белград нападнат лидерот на Слободните граѓани, актерот Сергеј Трифуновиќ

Слободен печат

Директорот на БЈБ Тасевски побара полицијата да биде ослободена од партиската политика

Слободен печат

Во Пијанечко-малешевскиот регион и по една недела нема нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Шпанската влада сака уште едно, последно продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Соопштение на ТВ24 по веста дека Зекири има коронавирус

Слободен печат