9 C
Скопје

Дали сте се запрашале: Зошто убавите жени често бираат помалку атрактивни мажи?

Научниците тврдат дека убавите луѓе намерно избираат помалку атрактивни партнери со цел помалку да се трудат околу нив. Имено, оние кои се сметаат за поубави се уверени дека помалку убавиот партнер дополнително ќе се труди за да ги задржи додека тие тоа не мора да го прават бидејќи неговиот изглед е сосема доволен за врската.

Како што пренесуваат медиумите, ова истражување го направи Џошуа Олтманс од Универзитетот во Кентаки во САД. Тој пронашол 73 пара кои биле подготвени да учествуваат во истражувањето. Меѓу останатото, истражувал и што секој партнер презема за врската да биде стабилна.

Некои го прилагодиле своето однесување со цел нивниот партнер да не изгуби интерес за нив и да побара некој друг, се труделе околу се, биле внимателни и чувствителни.

Прочитајте и...  Мик Џегер го слави крајот на карантинот со нова песна со Дејв Грол

Олтманс потоа ги замолил да го оценат физичкиот изглед на својот партнер. Потоа тоа го споредил со нивото однесување и со тоа колку се трудат да го задржат партнерот.

Се испоставило дека помалку атрактивните повеќе се трудат околу своите партнери бидејќи стравуваат дека ќе ги изгубат, односно, уверени се дека тие многу полесно ќе најдат нов партнер.

Освен тоа, доколку наиде потенцијална закана во вид на маж или жена кои би можеле да им се допаднат на нивните атрактивни партнери, тие кои се сметаат за помалку убави знаат да заземат став како да сакаат да им дадат до знаење дека тоа е нивен „лов“ и дека немаат што да бараат тука.

Прочитајте и...  ВИДЕО | За племето од островот Тана принцот Филип бил Бог: Смртта на војводата од Единбург ќе ја одбележат со посебни ритуали

Поврзани вести

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Карди Би купила подароци за својата двегодишна ќерка во вредност од триесет илјади долари

Слободен печат

Остави Коментар