Дали сте се запрашале: Зошто убавите жени често бираат помалку атрактивни мажи?

Научниците тврдат дека убавите луѓе намерно избираат помалку атрактивни партнери со цел помалку да се трудат околу нив. Имено, оние кои се сметаат за поубави се уверени дека помалку убавиот партнер дополнително ќе се труди за да ги задржи додека тие тоа не мора да го прават бидејќи неговиот изглед е сосема доволен за врската.

Како што пренесуваат медиумите, ова истражување го направи Џошуа Олтманс од Универзитетот во Кентаки во САД. Тој пронашол 73 пара кои биле подготвени да учествуваат во истражувањето. Меѓу останатото, истражувал и што секој партнер презема за врската да биде стабилна.

Некои го прилагодиле своето однесување со цел нивниот партнер да не изгуби интерес за нив и да побара некој друг, се труделе околу се, биле внимателни и чувствителни.

Прочитајте и...  „Бијонсе со години лаже! Таа не е црна, туку е бела и потекнува од Италија - се вика Ан Мари Ластраси! (ВИДЕО)

Олтманс потоа ги замолил да го оценат физичкиот изглед на својот партнер. Потоа тоа го споредил со нивото однесување и со тоа колку се трудат да го задржат партнерот.

Се испоставило дека помалку атрактивните повеќе се трудат околу своите партнери бидејќи стравуваат дека ќе ги изгубат, односно, уверени се дека тие многу полесно ќе најдат нов партнер.

Освен тоа, доколку наиде потенцијална закана во вид на маж или жена кои би можеле да им се допаднат на нивните атрактивни партнери, тие кои се сметаат за помалку убави знаат да заземат став како да сакаат да им дадат до знаење дека тоа е нивен „лов“ и дека немаат што да бараат тука.

Прочитајте и...  Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат