Дали сте пробале солени палачинки без брашно?

палачинки
Фото: Pexels

Иако палачинките најчесто ги поврзуваме со нешто слатко, истите можете да ги комбинирате и со солени намирници. Доколку немате идеја со каков оброк да ја завршите работната недела, имаме совршен предлог за вас.

Состојки:

  • 100 г овесни снегулки
  • 100 г свежо сирење
  • 2 јајца
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • маслиново масло или путер за пржење

За сервирање:

  • авокадо, спанаќ, домати
  • 1 јајце, кашкавал

Подготовка:

Ставете го овесот, јајцата и печивото во блендер, па миксирајте да добиете густа смеса. Ако е премногу густа, додајте малку вода и зачинете со прстофат сол. Загрејте голема тава на средна температура со малку масло или путер. Додајте тесто во тавата и печете ги додека добијат убава боја од двете страни. Послужете
ги во комбинација со јајце, авокадо или додадете свеж спанаќ.

На здравје!

Видео на денот